خانه اخبار وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد

وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد

0 ثانیه خوانده شده
0
0
219

پس از ماه‌ها انتظار بالاخره فیس بوک، وایت پیپر ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین خود را منتشر ساخت. طبق این وایت پیپر، استیبل کوین فیس‌بوک که «لیبرا» (Libra) نام دارد، بر روی یک بلاک چین مقیاس‌پذیر راه‌اندازی خواهد شد.

به نقل از کوین‌تلگراف، برای پشتوانه‌ این ارز دیجیتال، ذخایری از دارایی‌ها در نظر گرفته شده تا با دادن ارزش ذاتی به آن منجر به کاهش نوسانات آن شود. این دارایی‌ها شامل سبدی از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار کوتاه‌مدت دولتی است که به ازای هر ارز دیجیتال لیبرایی که صادر می‌شود، در خزانه لیبرا (Libra Reserve) سپرده خواهد شد.

لیبرا ماموریت خود را اینگونه توصیف کرده است:

«لیبرا یک ارز جهانی ساده و یک زیرساخت مالی است که قرار است به میلیاردها نفر کمک کند»

این ارز دیجیتال برای ساخت چنین سیستم مالی ۳ ویژگی اساسی زیر را مطرح کرده است:

۱. لیبرا یک بلاک چین امن، مقیاس‌پذیر و قابل اطمینان است.

۲. لیبرا توسط ذخایری از دارایی‌ها پشتیبانی می‌شود که برای دادن ارزش ذاتی به آن طراحی شده است.

۳. این پروژه توسط انجمن مستقل «ائتلاف لیبرا» اداره می‌شود که ماموریت آن تکامل اکوسیستم است.

وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد
وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد

این ارز دیجیتال ائتلاف غیرانتفاعی واقع در سوئیس به نام لیبرا اسوسیِیشن (Libra Association) اداره خواهد شد که شامل اعضای شرکت‌های مطرحی از جمله مسترکارت، پی‌پل، ویزا، استرایپ، ای‌بی، کوین‌ بیس، شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر اندرسن هوروویتز، اوبر و اسپاتیفای می‌شود.

فیس‌بوک قصد دارد تا در زمان راه‌اندازی ارز دیجیتال لیبرا در نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰، تعداد اعضای این کنسرسیوم را به ۱۰۰ نفر برساند. در این وایت پیپر آمده است:

در حالی که تمامی شرکت‌ها قدرت تصمیم‌گیری در این کنسرسیوم را خواهند داشت، فیس‌بوک نقش رهبری خود را در سال ۲۰۱۹ حفظ می‌کند. فیس‌بوک به منظور اطمینان از جدا بودن داده‌های مالی و اجتماعی، ساخت و اجرای سرویس کیف پول کالیبرا (Calibra) را روی شبکه‌ی لیبرا در دستور کار قرار داده است.

یکی از مدیران پلتفرم تجارت الکترونیک مرکادو لیبره (Mercado Libre) گفت:

قرار است از ارز دیجیتال فیس‌بوک به عنوان روشی برای پرداخت استفاده کنیم.

ائتلاف لیبرا نیز از سوی انجمن ائتلاف لیبرا (Libra Association Council) اداره خواهد شد. اعضای این انجمن در ابتدا بنیان‌گذارانی خواهند بود که هر کدام یک نود برای اعتبارسنجی بر روی شبکه‌ لیبرا اجرا می‌کنند و برای کسب این جایگاه حداقل ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به گفته‌ فیس‌بوک، هر ۱۰ میلیون دلار برای هر عضو این شورا، یک حق رای محسوب خواهد شد.

این شرکت همچنین علاوه بر ارز دیجیتال کاربر محور خود، از Libra Investment Token (توکن سرمایه‌گذاری لیبرا)، نیز رونمایی کرد. این توکن را می‌توان خریداری کرده و یا به عنوان سود سهام، به اعضای اصلی انجمن و یا سرمایه‌گذاران معتبر داده شود.

مدیر بایننس در توییتی با اشاره به این موضوع که این ارز دیجیتال به KYC نیاز ندارد، اشاره کرد:

لیبرای فیس‌بوک نیاز به KYC ندارد. آن‌ها اطلاعات خیلی زیادی از ۲ میلیارد نفر دارند. نه تنها نام، بلکه شناسه، آدرس و شماره تلفن افراد را دارند. آن‌ها خانواده‌تان، دوستانتان، تاریخچه مکان‌هایی که در آن‌ها بوده‌اید را به همراه هر چیزی که دوست دارید، می‌دانند. آن‌ها شما را خیلی بهتر از خودتان می‌شناسند! و حالا کیف پول شما را هم خواهند شناخت. بهترین روشی که برای جلوگیری از پولشویی (AML) می‌توان به کار برد!

از آن جایی که ارز دیجیتال لیبرا به هیچ ارز رایج ملی وابسته نیست، در وایت پیپر آن اشاره شده که کاربران قادر نخواهند بود که همیشه آن را به مقدار ثابتی پول فیات تبدیل کنند. هرچند، فیس‌بوک اعلام کرده که دارایی‌های ذخیره‌شده را به گونه‌ای انتخاب کرده که نوسانات این ارز دیجیتال را به حداقل برساند.

گویا غول شبکه‌های اجتماعی واقعا قصد تبدیل شدن به بزرگترین بانک مرکزی جهان را در سر دارد.

وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد
وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک منتشر شد

به منظور تضمین عدم تمرکز، این دارایی‌ها توسط شبکه‌ی توزیع‌شده‌ای از ارائه‌دهندگان خدمات نگهداری در نقاط مختلف دنیا حفظ شده اما توسط ائتلاف لیبرا مدیریت خواهد شد. تنها این نهاد حق صدور و نابودکردن این ارز دیجیتال را خواهد داشت.

فیس‌بوک نسخه آزمایشی پروژه را که لیبرا کور (Libra Core) نام دارد، در سایت خود قرار داده تا توسعه‌دهندگان قادر به بررسی و آزمایش بلاک چین لیبرا باشند.

این بلاک چین از زبان جدیدی به نام موو (Move) بهره می‌برد که یک زبان برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند و اجرای تراکنش‌های سفارشی در بلاک چین لیبراست.

ارز دیجیتال لیبرا به تسهیل فرایند پرداخت‌ در پلتفرم‌های متعدد این شرکت، شامل واتس‌اپ و اینستاگرام، کمک کرده و این امر سبب می‌شود تا این ارز دیجیتال، در دسترس ۲.۷ میلیارد کاربر در سراسر جهان قرار بگیرد.

با انتشار مشخصات فنی ارز دیجیتال لیبرا از سوی فیس‌بوک، گمانه‌زنی‌ها و اخبار مختلف در خصوص ماهیت این ارز دیجیتال و توسعه‌ی آن به پایان می‌رسید. فعالان بازار، ورود ارز دیجیتال فیس‌بوک به این عرصه را قدم مهمی در راستای پذیرش ارزهای دیجیتال و خود شرکت فیس‌بوک، می‌دانند. اسپنسر بوگارت (Spencer Bogart)، یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital)، گفت:

می‌توان اعلام کرد که تلاش‌های صورت گرفته از سوی فیس‌بوک، یک مورد و نه لزوماً مهم‌ترین اقدام مؤثر در جهت تسریع پذیرش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، در تاریخ فناوری دنیا به شمار می‌آید.

منبع:

yon.ir/UkSTi

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فروزان فلاحت پیشه
بارگذاری بیشتر در اخبار

بررسی کنید

پشتیبانی بایننس از لیر ترکیه برای خرید ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال بایننس، از لیر ترکیه برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی خ…