خانه بدون دسته همکاری ایران و روسیه در استفاده از رمزارزها برای مبادلات بین‌المللی

همکاری ایران و روسیه در استفاده از رمزارزها برای مبادلات بین‌المللی

0 ثانیه خوانده شده
0
0
100

خلاصه مطلب

  • طبق گزارشات منشر شده به نظر می‌رسد که ایران و روسیه قصد دارند با همکاری و استفاده از رمزارزها در مبادلات بین‌المللی، سیستم تحریم‌های غرب را دور بزنند.

خبرگزاری روسی به نام RBC گزارش داد که ایران روسیه می‌توانند با استفاده از رمزارزها‌، تحریم‌های غرب را دور بزنند. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از رمزارزها به عنوان یک روش امیدوار کننده برای هر دو کشور جهت جلوگیری استفاده از دلار آمریکا برای تراکنش‌ها و همچنین به عنوان یک جایگزین احتمالی برای پرداخت‌های بین‌ بانکی سوییفت(Swift) یاد کرده است.

در ملاقاتی که پورابراهیمی با دیمیتری مزنسو(Dmitry Mezentsev)، رئیس کمیسیون اقتصادی روسیه داشته است، اعلام کرده است که کشور‌های غربی و تحریم‌ها باعث حرکت بانک مرکزی ایران به سمت توسعه‌ی پیشنهاداتی برای استفاده از رمزارزها شده است. پورابراهیمی همچنین افزود که یک روز قبل از بحث در مورد این موضوع در کمیته‌ی سیاست‌های اقتصادی دوما(Duma)، ایران توانسته در این مسئله با روسیه به توافق و همکاری برسد:

Mohammad Reza Pour Ebrahimiنظرات آن‌ها(روسیه) با ما مشترک است. ما گفته‌ایم اگر بتوانیم این کار را به پیش ببریم، اولین کشوری خواهیم بود که در مبادلات از رمزارزها استفاده می‌کنند.

Mohammad Reza Pour Ebrahimi

در مقابل مزنسو توضیح داد که در برابر تحریم‌های بین‌المللی که در حال حاضر برای روسیه و ایران وضع شده است، روابط بین بانکی این دو کشور باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد. خبرگزاری RBC همچنین گزارش داد که در روز ۵ جولای(۱۴ تیر) جلسه‌ای بین کارگروه بانکی در زمینه‌ی همکاری‌های مالی و بین‌ بانکی در تهران برگزار خواهد شد.

هفته‌ی گذشته پور ابراهیمی توضیح داد که بدون داشتن هرگونه دسترسی به سیستم بانکی بین‌المللی، شروندان ایران توانسته‌اند به صورت موفقیت‌آمیز در صنعت رمزارزها بیش از ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و خرید خارج از کشور انجام دهند.

Petroدر انتها می‌توان گفت که ونزوئلا یکی دیگر از کشور‌هایی است که در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته است و اخیرا یک رمزارز دولتی با نام پترو(Petro) به پشتوانه‌ی نفت ونزوئلا عرضه کرده است، رمزارزی که به گفته‌ی برخی منتقدان، این کشور از آن به عنوان یک روش غیرقانونی برای ورود و بازگشت به بازار‌های بین‌المللی استفاده کرده است. پس از اینکه پترو راه‌اندازی شد، دو کشور ترکیه و ایران نیز علاقه‌ی خود را نسبت به تولید رمزارز ملی نشان دادند، همچنین باید یاد‌اور شویم که رمزارز ملی روسیه با نام CryptoRuble نیز در اواسط سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد شد.

نظر شما در رابطه با همکاری‌های دو کشور و استفاده از رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها چیست؟ آیا تولید رمزارز ملی و استفاده از آن برای مبادلات بین‌المللی می‌تواند به رونق اقتصادی کمک کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده نیما رستم نژاد
بارگذاری بیشتر در بدون دسته

بررسی کنید

بانک خصوصی فوبان در تایپه اولین بانک تایوان است که یک سیستم پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک‌چین را ارائه می‌دهد

این بانک به‌تازگی خبر داد که این سیستم پرداخت زنجیره‌بلوکی را برای گروهی از رستوران‌ها و ص…