خانه اخبار نهنگ‌های بیت کوین در حال پیوستن به هم؛ نوسان‌های بازار کریپتو در پیش است !

نهنگ‌های بیت کوین در حال پیوستن به هم؛ نوسان‌های بازار کریپتو در پیش است !

0 ثانیه خوانده شده
0
0
378

نگاه دقیق تر به داده های منابع بیت کوین ، شاهد روند نگران کننده ای در بین حساب های ناشناس هستیم ، روندی که نشان دهنده افزایش اتحاد در بین صاحبان بزرگ بیتکوین است.
به گزارش بلومبرگ و بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط محققان شرکت کوین متریکز (Coin Metrics)، سرمایه‌گذارانی که مالک ۱,۰۰۰ تا ۱ میلیون بیت کوین هستند و به نهنگ‌های بیتکوین معروف‌اند، ۴۲٫۱ درصد از تمام ذخیره بیت کوین‌های دنیا را کنترل می‌کنند. این رقم در اوج حباب دو سال قبل (۲۰۱۷) برابر با ۳۷٫۹ درصد بود.
در حالی که صاحبان خرده فروشی های کوچک بیت کوین، در طی و بعد از رونق سال ۲۰۱۷ ، چند صد یا هزار دلار سرمایه گذاری کرده اند ، افزایش تمرکز مالکیت بدان معنی است که مالکان بزرگ فروش بیت کوین بیش از قیمت ها احتمالاً در حال افزایش است. بنابر داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت تحقیقاتی فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto)، تنها چیزی در حدود ۳٫۵ درصد از این آدرس‌ها در طول هر هفته معامله می‌کنند.
جان گریفین ، استاد دارایی در دانشگاه تگزاس در اوستین ، گفت: “مشكلی كه تعدادی از بازیکنان بزرگ دارای كریپتو هستند ، این است كه وقتی آنها می فروشند ، می توانند به راحتی قیمت را كاهش دهند ، این امر بازار را مستعد نوسانات سریع می كند.” تحقیقات منتشر شده در مورد دستکاری بازار در ارزهای رمزنگاری شده.

طبق داده‌های شرکت فلیپ ساید، به‌طورکلی ۱۰۰۰ آدرس اول بیت کوین (از لحاظ حجم دارایی) کنترل ۳۴٫۸ درصد از کل بیت کوین‌های موجود را در اختیار دارند. این رقم نسبت به پایان سال ۲۰۱۷ با ۳۴٫۴ درصد، رشد چندانی نداشته است؛ اما طبق گزارش توکن آنالیست (TokenAnalyst) تا ماه سپتامبر بیش از ۲۷ میلیون کیف پول مالک کمتر از ۱۰ بیت کوین بوده‌اند.

 

آمار نهنگ‌هایی که مالک ۱,۰۰۰ تا ۱ میلیون بیت کوین هستند
آرون براون (Aaron Brown) سرمایه‌گذار و یکی از نویسندگان ستون Bloomberg Opinion هشدار می‌دهد که بسیاری از ذخیره‌سازی‌های اخیر توسط کسانی صورت گرفته که به بیت کوین اعتقادی ندارند. به گفته او ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ آدرس‌های اول بیت کوین (ازنظر حجم دارایی‌ها) به‌احتمال‌زیاد متعلق به شرکت‌های خانوادگی و افراد فوق ثروتمند جامعه است، کسانی که به‌ احتمال‌ زیاد در صورت عملکرد نه‌چندان مناسب بازار، ذخیره‌های خود را به فروش خواهند رساند. بنا بر ادعای براون این‌گونه آدرس‌ها صاحب ۱۵ درصد از ذخیره بیت کوین جهان هستند، رقمی که نسبت به ۱۸ ماه قبل، حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.
براون گفت: من فکر نمی‌کنم که آن‌ها صبر چندانی داشته باشند و چنانچه به‌ زودی در کاربردهای واقعی بیت کوین افزایش چشمگیری مشاهده نشود آن‌ها به‌سرعت از بازار خارج خواهند شد و به دنبال فناوری موفق دیگری خواهند رفت. آن‌ها هیچ تعهد مالی یا آرمان‌گرایانه‌ای به ارزهای دیجیتال و ایده‌ها و فناوری‌ پشت پرده آن‌ها ندارند. این نوسان‌های شدید قیمتی مانع از پذیرش گسترده بیت کوین در دنیای تجارت خواهد شد.
بیت کوین هنوز هم یکی از بالاترین دارایی های سوداگرانه بازده امسال است که تقریباً با وجود نوسانات قیمت وحشی ، به حدود ۷،۱۸۰ دلار رسیده است. این در حالی است که ۷۴ درصد از رکود سال گذشته و ۱٫۴۰۰ درصد رشد سال ۲۰۱۷ رخ داده است.
البته بیت کوین هنوز هم صاحب یکی از بهترین نرخ‌های بازگشت سرمایه در میان دارایی‌هایی است. دارایی که قیمت آن علی‌رغم نوسان‌های شدید دو برابر شد و در حال حاضر حدود ۷,۰۰۰ دلار ارزش دارد. این افزایش با احتساب ریزش ۷۴ درصدی و رشد ۱,۴۰۰ درصدی آن در سال ۲۰۱۷ ثبت‌شده است.
خیلی‌ها در این میان معتقدند که بعضی از حساب‌های نهنگ‌ها درواقع متعلق به صرافی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکی است که کوین‌های دیگران را مدیریت می‌کنند. برای مثال می‌توان به یکی از واحدهای سرمایه‌گذاری فیدلیتی (Fidelity) اشاره کرد که امسال یک صندوق مشترک برای مدیریت ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرد؛ اما به هر صورت به دلیل ناشناس بودن آدرس‌های بیت کوین، تأثیر دقیق این آمار را نمی‌توان به‌دقت ارزیابی کرد. برای مثال شرکت فلیپ ساید معتقد است که صرافی‌ها فقط حدود ۵ درصد از ذخیره بیت کوین را در اختیار دارند در حالی شرکت کوین متریکز این رقم را در وب‌سایت خود ۲۰ درصد ثبت کرده است.

اریک استون (Eric Stone)، رئیس بخش علوم اطلاعات دفتر بوستون شرکت فلیپ ساید می‌گوید:

بیت کوین یک ارز پر نوسان باقی خواهد ماند. چند کیف پول بسیار بزرگ مالک درصد زیادی از این ارز هستند. بازار صرافی‌ها هنوز قانون‌مند نیست و نظارتی بر آن‌ اعمال نمی‌شود. این شرایط برای کسی که بخواهد بازار را به میل خودش دست‌کاری کند بسیار مناسب است.

منبع:

https://b2n.ir/541866

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فروزان فلاحت پیشه
بارگذاری بیشتر در اخبار

بررسی کنید

شروع در بازار ارزهای دیجیتال برای مبتدی ها

برای شما که علاقه مند به ورود در فضای ارزهای دیجیتال هستید و هیچ اطلاعی از این بازار نداری…