خانه اخبار صفر تا صد استلار

صفر تا صد استلار

0 ثانیه خوانده شده
0
2
666

Stellar یا استلار پروتکلی برای جابجایی پول است که به صورت متن باز و بطور رایگان در اختیار عموم مردم قرار گرفته و توسط شرکت استارتاپ Stripe در San Francisco پشتیبانی می شود. این پروتکل در سال ۲۰۱۴ توسط Jed McCaleb و Joyce Kim پایه گذاری شد. همانند بیت کوین، استلار یک دفترکل وسیع آنلاین دارد که برای این منظور طراحی شده تا بدون نیاز به دولت یا بانکی متمرکز بتوان تمام تراکنش ها و جابجایی های مالی در این شبکه را ثبت و تایید کرد.

صفر تا صد استلار
صفر تا صد استلار

استلار (stellar) پلتفرمی است که بانک ها، سیستم های پرداخت و مردم را به همدیگر مرتبط می کند با استفاده از این پلتفرم افراد می توانند به طور سریع و ایمن و با بهای بسیار کم به انتقال پول به سراسر جهان بپردازند. در واقع رمز ارز استلار (stellar) به عنوان تسهیل گر انتقال پول بین مرزی خود را معرفی کرده، حال باید منتظر بود که تا چه حد به اهداف خود جامه عمل خواهد پوشاند.
از آرمان های این پروژه مبارزه با فقر و استفاده بهینه از ظرفیت های افراد است.

استلار در اصل بر پایه پروتکل توافق جمعی Ripple بوده. بعد از ایجاد چندین تغییر در کدهای اصلی توافق جمعی، شبکه استلار از آن فورک می شود.
هر کس در این شبکه می تواند یک سرور باشد. سرورها در این شبکه با استفاده از نرم افزار مربوط به این پلتفرم و استفاده از اینترنت با سایر سرورهای موجود در شبکه استلار ارتباط برقرار می کنند.
Lumens که بصورت مخفف XLM نوشته می شود دیجی ارز محلی شبکه پرداخت استلار است. در ابتدای پیدایش این پروژه در سال ۲۰۱۴، چیزی برابر با ۱۰۰میلیارد lumens ساخته شد. البته در ابتدا این ارز محلی stellar نام داشت اما در سال ۲۰۱۵ با به روز شدن شبکه، نام این دیجی ارز نیز از stellar به lumens تغییر پیدا کرد.
Lumensها می توانند نقش مهمی را در جلوگیری از اسپم بازی کنند. هر تراکنش در شبکه استلار با کارمزدی کوچک (حدود ۰٫۰۰۰۰۱( lumens) همراه است. این کارمزدها جلوی حمله های DoS را که می تواند با تولید تعداد بسیار زیادی تراکنش همراه باشد را می گیرد. همچنین هر حسابی باید حداقل ۲۰ عدد lumens موجودی داشته باشد. Lumensها در تبدیل ارزها به یکدیگر نیز کمک می کنند. در ادامه که در رابطه با چگونگی عملکرد شبکه صحبت کنیم با این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد.جهت به وجود آمدن ثبات بیشتر، بنیان گذاران غیر انتفاعی و همچنین Strip به صورت داوطلبانه تصمیم گرفتند تا lumensهای ابتدایی دریافت شده را تا حداقل ۵سال نفروشند. هرچند ممکن است Strip هرکدام از lumensهای خود را به مزایده بگذارد و با دریافت کننده توافق کند که آن ها را تا ۵سال نفروشد، از این طریق سود حاصله می تواند به بنیاد بازگردد.

صفر تا صد استلار

Lumens دیجی ارزی است که تراکنش های استلار را ممکن می سازد اما دیجی ارزی “پشت صحنه” است. با اینکه از lumens برای تراکنش ها استفاده می شود اما استلار به خریداران امکان ایجاد تراکنش هایی مطابق با خواسته خود (مثل دلار یا بیت کوین) را نیز می دهد.

کارمزدها
همانطور که گفته شد تراکنش ها در شبکه استلار کارمزد بسیار کمی در حدود ۰٫۰۰۰۰۱ از XLM دارند. در حال حاضر هر lumens می تواند هزینه کارمزد ۱۰۰هزار تراکنش را بپردازد.
هیچ کس از این کارمزدهای دریافتی سودی نمی برد، بلکه با توجه به تورم ۱درصدی سالانه این ارز، دفترکل این کارمزدها را نگهداری می کند و در روند تورم آن ها را دوباره وارد سیستم می کند به طور ساده تر تورم سالیانه ۱ درصد دارد و فی جمع آوری شده از تراکنش ها که توسط دفتر کل (ledger) جمع آوری می شود سالانه دوباره به درون سیستم تزریق می گردد.
طبق سایت coinmarketcap در حال حاضر قیمت هر lumens به شرح زیر است:

صفر تا صد استلار

چگونگی عملکرد شبکه استلار
اینترنت از سرورهایی ساخته شده که اطلاعات ما، سایت ها و برنامه های مختلف را شامل می شود. همانند اینترنت، استلار شبکه ای از سرورهای غیرمتمرکز در مکان های مختلف است که باعث به وجود آمدن و کارایی دفترکل توزیع شده (distributed ledger) می شود. این دفترکل تمامی تراکنش های داخل سیستم را ثبت و نگهداری می کند و روی هر سرور استلار یک کپی از دفترکل جهانی وجود دارد.
هر کسی در این شبکه می تواند یک سرور راه اندازی کند و مسلما با وجود سرورهای بیشتر، شبکه نیز قدرتمندتر خواهد شد. سرورها برای تایید تراکنش ها و همگام سازی دفترکل هر ۲الی۳ثانیه یکبار با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؛ به این مکانیزم توافق جمعی یا اجماع کل گفته می شود.
دفترکل پول کاربر را به عنوان اعتبار ثبت می کند. این اعتبار می تواند در شبکه بین افراد فرستاده و گرفته شود. استلار یک صرافی غیرمتمرکز دارد، در نتیجه کاربر می تواند با استفاده از اعتبارات دلاری خود برای فرد مورد نظرش اعتبارات یورویی ارسال کند. شبکه به صورت خودکار تبدیل دلار به یورو را با پایین ترین نرخ تبدیل انجام خواهد داد.

دفترکل
هر سروری که در حال اجرای نرم افزار Stellar باشد یک کپی از تمام تراکنش های انجام گرفته در شبکه را خواهد داشت. این سرورها باعث ایجاد شبکه غیرمتمرکز استلار می شوند و به دفترکل امکان توزیع شدن در سراسر دنیا را می دهند. این سرورها دفترکل را با مکانیزمی به نام اجماع کل یا توافق جمعی اعتباردهی می کنند.
توافق جمعی (اجماع کل)
فرض کنید می خواهید از طریق این شبکه برای کسی ۵دلار بفرستید. سرورهای این شبکه روندی را شروع می کنند که طی آن ثابت شود که شما واقعا مالک آن ۵دلار هستید. اکثریت این سرورها باید این موضوع را تایید کنند و سپس تراکنش شده معتبر اعلام خواهد شد. روند رسیدن نودها به توافق بطور کلی در شبکه استلار هر ۲الی۳ثانیه یکبار انجام می گیرد.

صفر تا صد استلار

واسط، اعتماد و اعتبار
مجریان یا افراد واسط اشخاصی هستند که مردم به آن ها جهت نگهداری سپرده خود و صدور اعتبار در شبکه استلار برای آن سپرده ها اعتماد دارند. آنها بعنوان پلی بین ارزهای مختلف و شبکه استلار عمل می کنند. تمام تراکنش های پولی در شبکه استلار (به غیر از دیجی ارز محلیِ آن یعنی lumens ) به صورت اعتبار تعیین شده توسط این مجریان صورت می پذیرد.

مجریان دو وظیفه ساده دارند: آن ها سپرده شما را می گیرند و اعتباری متناظر با آن را به آدرس حساب شما در دفترکل استلار اضافه می کنند. آن ها با مشاهده اعتبارتان، اجازه برداشت پول را به شما می دهند.

صرافی غیرمتمرکز
دفترکل استلار می تواند درخواست های کاربران مبنی بر خرید یا فروش ارزها را نگهداری کند. این درخواست ها برای تبدیل نوعی از اعتبار به نوع دیگری از آن، با نرخ تبدیل از قبل مشخص شده است. با این کار، دفترکل به یک بازار جهانی برای درخواست ها تبدیل می شود.
تمام این درخواست ها چیزی را تشکیل می دهند که به آن دفترسفارشات (orderbook) گفته می شود. برای هر نوعی از “ارز/صادرکننده” یک دفترسفارش وجود دارد. برای مثال اگر منتظر تبدیل “یورو/بانک ایکس” به “بیتکوینbitsmap” هستید می توانید به همان دفترسفارش خاص درون دفترکل مراجعه کنید تا ببینید چه کسانی آن را می خرند و می فروشند.

تراکنش های چند ارزی
استلار این امکان را به کاربران می دهد تا هر ارزی را به هرکس دیگری که با ارز متفاوتی سر و کار دارد از طریق صرافی توزیع شده درونی استلار بفرستد. برای مثال سارا می خواهد با استفاده از اعتبار دلاری خود برای محمد یورو بفرستد. استلار بصورت خودکار درخواستی مبنی بر تبدیل دلار به یورو در صرافی توزیع شده ثبت می کند و در نهایت شبکه بهترین نرخ تبدیل را برای تراکنش پیدا می کند و تبدیل انجام می شود.
چند راه ممکن برای انجام تراکنش هایی مانند نمونه بالا وجود دارد که به شرح زیر است.
تبدیل از طریق درخواست:
استلار در صرافی درونی خود به دنبال درخواست فردی که می خواهد دلار بدهد و یورو بگیرد می گردد و بصورت خودکار این تبدیل را بین دو طرف انجام می دهد.
استفاده از lumens بعنوان ارز واسط:
استلار به دنبال درخواست هایی در شبکه مبنی بر دریافت lumens در مقابل دلار می گردد. همزمان بدنبال درخواستی برای تبدیل lumens به یورو می گردد. شبکه این تبادلات را قدم به قدم انجام می دهد (تبدیل از دلار به lumens و سپس از lumens به یورو) و در نهایت برای علی اعتبار یورویی می فرستد.

صفر تا صد استلار

زنجیره ی تبدیلات:
در صورتی که هیچ درخواست مستقیمی برای خرید و فروش و در نهایت ایجاد این تبدیل ها وجود نداشته، استلار در شبکه به دنبال درخواست هایی خواهد گشت که به صورت زنجیره ای باعث تبدیل شدن دلار به یورو بشود. برای مثال دلار به دلار استرالیایی، دلار استرالیایی به بیت کوین، بیت کوین به XML و در نهایت XML به یورو.

کیف پول
کیف پول استلار برنامه ای است که به کاربر اجازه دریافت و ارسال ارزهای مختلف در شبکه استلار را می دهد. کاربرانی که قبلا با بیت کوین یا دیجی ارزهای مشابه با آن کار کرده اند به خوبی کیف پول ها را می شناسند. برخی از کیف پول های پر طرفدار استلار به شرح زیر هستند:
stellar.org اطلاعاتی که یک حساب کاربری را مشخص می کند یک جفت کلید عمومی/خصوصی است. کاربران می توانند از طریق این قسمت از سایت stellar.org چنین کلیدی بسازند. سپس کاربران می توانند با استفاده از قسمت مشاهده حساب این سایت، وجودی خود را مشاهده کنند و شروع به کار کنند.

صفر تا صد استلار

Centaurus Android wallet: یک کیف پول مخصوص کاربران اندروید است. این برنامه به صورت خودکار یک حساب برای کاربر می سازد و کلید خصوصی در موبایل کاربر ذخیره می کند.

Scotty’s Wallet: کیف پولی بر پایه مرورگر است.
ثبت نام برای برنامه ثبت نام اولیه از طریق فیسبوک انجام می شود. از فیسبوک به عنوان متدی برای ورود اولیه استفاده می شود چرا که فیسبوک بزرگترین دیتابیس هویتی است و هدف این پروژه درگیر کردن بیشترین تعداد کاربر است و از این طریق می تواند جلوی اسپم و یا دوبار ثبت نام شدن را بگیرد.
یکی از اهداف این پروژه افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل مالی و اقتصادی است. کسانی که در این برنامه مشارکت می کنند بعد از ثبت نام می توانند lumensهای رایگان خود را جهت فعالیت یادگیری چگونگی استفاده از ابزارهای مالی آنلاین استفاده کنند. همچنین کاربران با کامل کردن دوره های آموزشی می توانند lumensهای بیشتری را که به عنوان جایزه به آن ها داده می شود دریافت کنند.
کاربرد در نیای واقعی
چندین شرکت (مخصوصا در جوامع در حال توسعه) در حال استفاده از استلار به عنوان زیرساخت مالی هستند.
به عنوان مثال Oradian که یک شرکت نرم افزاری بانکداری ابری است از شبکه استلار برای برقراری ارتباط بین موسسه های مالی کوچک در نیجریه استفاده می کند. فیلیپین، هند و آفریقا کشوریهای دیگری هستند که از این سیستم استفاده می کنند.تلار را ممکن می سازد و می توان در آن چندین نوع مختلف از دارایی را ذخیره کرد.

صفر تا صد استلار

آیا استلار (Stellar) قابل استخراج است؟
توکن های Lumens قابل ماین کردن نیستند و تنها دو راه برای دسترسی به آنها وجود دارد؛ یا باید آنها را از صرافی خرید و یا باید از طریق بخشش هایی مانند فاسِت (faucet) و غیره دریافت کرد. از نقاط قوت این پلتفرم وجود یک صرافی توزیع شده در آن می باشد که در زمینه تبدیل ارز های مختلف به یکدیگر می تواند بسیار مشکل گشا باشد و در زمینه انتقال پول بین المللی و بین مرزی بسیار کمک نماید.
این پروژه تیم کوچکی در حدود بیست نفر دارد اما اعضای تیمش در واقع می توان گفت که همگی نخبه هستند. تیم استلار قصد دارد که این پروژه را تبدیل به مسیر پرداخت های دیجیتال جهان کند. پلتفرم استلار یکی از آماده ترین پلتفرم ها برای توسعه است و اعضای تیم این پروژه خوب می­دانند که برای ترقی بیشتر استلار در آینده باید به روز باشند و پا به پای فناوری حرکت کنند.
مقیاس پذیری و اندیشیدن به راه حل
مقیاس پذیری (scalability) سبب عدم توافق های تلخ و ناخوشایندی در فضای بلاک چین شده است. اعضای تیم استلار روشنفکرانه با این موضوع مواجه شده اند و می ­دانند که برای شکوفایی ایده هایشان باید به سرعت، بازده و حریم خصوصی توجه ویژه ای داشته باشند.
پرداخت lightning با داشتن قابلیت هایی مانند تایید فوری، فی کم تراکنش و عدم نیاز به عمومی بودن، می­تواند راه حل مناسبی برای مشکل مقیاس پذیری باشد. Lightning در ابتدا برای بلاک چین بیت کوین پیشنهاد شد اما بعدا دیگر رمز ارز ها نیز به آن روی آوردند که پیاده سازی lightning برای هر یک از آنها داستان جداگانه ای دارد. استلار هم از قافله عقب نمانده و lightning را در سیستم خود وارد نموده است.

صفر تا صد استلار

پروژه استلار (stellar)، تسهیل گر انتقال پول بین بانکی
Stellar Lumens Project
از کاربرد های استلار در جهان واقع سخن به میان می آید و کاربرد هایی مانند انتقال سریع و بسیار ارزان پول در بین ملت ها، کمک استلار به توسعه صنعت جهانگردی، کمک شایان توجه به بانکداری از طریق موبایل و غیره ذکر می شوند.

طبق پست وبلاگ استلار، استلار به عنوان یک پلتفرم متن باز برای درگاه پرداخت‌های توزیع شده، گزارش داد که اولین پروتکل دفتر کل توزیع شده است که با احکام اسلامی منتشر شده برای انتقال پول و توکنیزه کردن سرمایه‌ها همخوانی دارد.
دفتر بازبینی شرعی (Shariyah Review Bureau) ، یک سازمان پیشگام مشاوره‌ای و بین المللی شرعی که مجوز آن توسط بانک مرکزی بحرین صادر شده، قابلیت‌ها و کاربردهای استلار را بررسی کرده و رهنمودهایی را که امکان استفاده از استلار در موسسات مالی اسلامی را فراهم می‌سازد، منتشر کرد.
با صدور این گواهی‌نامه، استلار احتمالا بتواند اکوسیستم خود را در حوزه‌ای از خدمات مالی که نیازمند مطابقت با احکام اسلامی است، گسترش دهد.
این حرکت، موسسات مالی واقع در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و بخش‌هایی از جنوب شرقی آسیا را مجاز به پیاده‌سازی تکنولوژی استلار و ارائه خدمات مطابق با احکام اسلامی خواهد کرد.
با وجود اینکه استلار خود را اولین پروتکل دفتر کل توزیع شده مطابق با شریعت در حوزه انتقال پول معرفی کرد، ارز دیجیتال NOORCOIN گواهی مطابقت با احکام اسلامی را در مارس امسال گرفت و خود را «اولین توکن کاربردی همخوان با احکام اسلامی» خواند.
در ماه آوریل طبق مقاله منتشر شده از یک استارت‌آپ فین‌تکی (Blossom Finance) بیت کوین حلال شناخته شد. نویسنده این مقاله، محمد ابوبکر، با این هشدار مقاله را به پایان رسانده است که با اینکه ارزهای دیجیتال به نظر او حلال است ولی تریدرها نباید با اهداف سرمایه‌گذاری آن را بخرند.

صفر تا صد استلار

ماه گذشته یک آزمایشگاه بلاک چین در کره جنوبی، یادداشت تفاهمی با یک کمیته مشورتی از دولت مالزی جهت توسعه بلاک چین مطابق با موازین شرعی امضا کرد. طرفین در حال کار بر روی توسعه پلتفرم بلاک چینی و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) که الزامات اجتماعی را رعایت کرده باشد و توسط کمیسیون احکام اسلامی، حلال شناخته شود هستند.

منابع:

https://goo.gl/yLDYdz

https://goo.gl/8eYyjh

http://bit.ly/2F0excR

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فروزان فلاحت پیشه
بارگذاری بیشتر در اخبار

بررسی کنید

بیت کوین با حمایت خریداران مقاومت ۹,۰۰۰ دلار را شکست!

به نظر می رسد قیمت بیت کوین در ادامه روند صعودی خود با حمایت خریداران امروز برای بار دوم ا…