خانه اخبار بیت‌ کوین و بلاک‌ چین چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

بیت‌ کوین و بلاک‌ چین چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

0 ثانیه خوانده شده
0
1
59

بیت کوین نرم افزار متن‌بازی است که از سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد و بلاک چین مفهومی برگرفته از بیت کوین است که سال‌ها بعد برای پیاده کردن بستری جهت حذف واسطه‌ها، برقراری اعتماد و کاهش هزینه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها به سراغش رفتند. بلاک چین مفهومی جامع‌تر از بیت کوین است که در صنایع مختلف امکان استفاده از آن وجود دارد و بیت کوین تنها یکی از کاربردهای اصلی بلاک چین به حساب می‌آید.
بیت کوین که از آن به عنوان نوعی ارز دیجیتال یاد می‌شود، قابل کنترل و تحت اختیار دولت‌ها نیست. این پول الکترونیک توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی و در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد. هدف ایجاد این ارز دیجیتال از زبان خالق آن، ایجاد پولی بدون نیاز به اعتماد کردن به یکدیگر حین استفاده از آن بود.
پس از گذشت چند سال از راه‌اندازی بیت کوین، برخی قابلیت‌های اساسی آن مانند تغییرناپذیر بودن اطلاعات ثبت شده و عدم نیاز به اعتماد به ایجاد فناوری دفتر کل توزیع شده‌ای ختم شد که فناوری بلاک چین یکی از محصولات آن به شمار می‌رفت.
برای توضیح ساده تفاوت میان بیت کوین و بلاک چین به این مثال توجه کنید:
سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که یک دسته از این سایت‌ها موتورهای جستجو هستند. در این میان گوگل یکی از نمونه‌های معروف موتورهای جستجو است.
به طرز مشابهی، بلاک چین نیز فناوری‌ای است که برای ثبت اطلاعات از آن استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال دسته‌ای از کاربردهای بلاک چین هستند و در این میان بیت کوین مشهورترین و اولین ارز دیجیتال است.

مفهوم بلاک چین چیست؟

طراحی بیشتر بلاک چین‌ها به صورت دفترکل توزیع شده است. به عبارت ساده بلاک چین، نسخه دیجیتال یک دفتر کل حاوی سوابق است که اطلاعات را ذخیره می‌کند و همه آن را در اختیار دارند.
اگر بخواهیم کمی پیچیده‌تر توضیح دهیم، بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌های به هم پیوسته است که توسط رمزنگاری از دستکاری شدن در امان هستند. از بلاک چین می‌توان به جز فعالیت‌های مالی و اقتصادی، در صنایع دیگر نیز استفاده کرد. مورد استفاده بلاک چین در ارزهای دیجیتال، نگهداری سوابق تراکنش‌ها و تمامی پرداخت‌های تاییدشده است.
منظور از توزیع شده و غیرمتمرکز در توصیف یک بلاک چین، نحوه پیاده‌ کردن و ساختار آن است. برای بهتر متوجه شدن غیرمتمرکز بودن، به نحوه نگهداری سوابق خانه‌های فروخته شده یا اجاره رفته در مشاور املاکی‌ها توجه کنید. صاحب مشاور املاک کسی است که این دفتر را کنترل می‌کند و می‌تواند اطلاعات آن را تغییر دهد. برای اینکه توزیع شده را هم بهتر درک کنید، تصور کنید که برای مغازه اتفاقی افتاده و برای مثال آتش گرفته است، در این صورت سوابق معاملات نیز به دلیل آنکه تنها یکجا ثبت و نگهداری شده در خطر خواهند بود.
اما در صورت غیرمتمرکز بودن و توزیع شدن سوابق معاملات، علاوه بر اینکه مالک دفتر نمی‌تواند اطلاعات را دستکاری کرده و تغییر دهد، این اطلاعات در اختیار هر فرد دیگری هم می‌تواند قرار بگیرد که از بین رفتن سوابق را تقریبا ناممکن می‌کند.

 

نحوه عملکرد بلاک‌ چین بیت‌ کوین به چه صورت است؟

بلاک چین بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ به ساده ترین شکل ممکن می‌توان گفت که بلاک چین بیت کوین، دیتابیس یا دفتر کلی است که سابقه تراکنش های بیت کوین در آن ثبت و نگهداری می‌شود. البته، این دیتابیس به نوعی توزیع شده است و از طریق یک شبکه همتا به همتا در اختیار همه قرار می‌گیرد. پس به این دلیل که نظارت واحدی روی آن وجود ندارد، لازم است همه افرادی که از آن استفاده می‌کنند پیش از ثبت، اعتبار تراکنش‌ها را تایید کنند. این توافق جمعی یا «اتفاق نظر»، از طریق فرایندی به نام «ماینینگ» محقق می‌شود.
هر زمان کسی از بیت کوین استفاده کند، ماینرها به معادلات محاسباتی پیچیده و زمان‌بری می‌پردازند تا درستی تراکنش ها را تایید کنند. فرایند ماینینگ که در واقع از آن با نام اثبات کار نیز یاد می‌شود، برای جلوگیری از عدم دستکاری تراکنش‌ها و اطلاعات ثبت شده قبلی و همچنین افزایش امنیت در برابر حملات مختلف انجام می‌شود. با این طرح، نمی‌توان در سابقه تراکنش ها دست برد یا آن‌ها را پس از اضافه شدن به بلاک چین تغییر داد.

همه‌ی ما می‌دانیم که بیت کوین بر بستر بلاک چین است. اما بلاک چین چیست؟ به‌طور دقیق‌تر، چگونه می‌توانیم اجزای بلاک چین را تصور کنیم؟
بلاک چین زنجیره‌ای از ساختارهای اطلاعاتی به نام بلاک است. هر بلاک را می‌توان صفحه‌ای از یک دفتر کل در نظر گرفت. هربلاک از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به‌طور دقیق‌تر این اجزا را می‌توان در دو بخش بلاک‌ هدر (Block Header) و بدنه‌ی بلاک (Block Body) قرار داد.

به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.
می‌دانیم که بلاک چین، فناوری زیر‌ساختی بیت کوین است. استفاده از بلا‌ک چین در بیت کوین امنیت شبکه را تضمین می‌کند. در حقیقت با استفاده از بلا‌ک چین می‌توان اطمینان داشت که تراکنش‌ها غیرقابل بازگشت و غیرقابل تغییر هستند. بلاک چین در واقع زنجیره‌ای از بلاک‌هایی است که تاریخچه تراکنش‌های بیت کوین را در خود جا می‌دهند.

 

بلاک چیست؟

هر بلا‌‌ک، بخشی از بلاک چین است که مجموعه‌ای از داده‌های مربوط به تراکنش‌های بیت کوین را در خود دارد. به عبارت دیگر، بلاک‌ها فایل‌هایی هستند که اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت کوین را به‌صورت دائمی ثبت می‌کنند. یک بلاک برخی از آخرین معاملات بیت کوین یا تمام آنها را که وارد بلا‌ک‌های قبلی نشده‌اند، ثبت می‌کند. اگر بخواهیم جملات قبلی را ساده‌تر کنیم، می‌توان گفت: بلا‌ک مانند برگه‌ای سفید است که روی آن می‌توان هر چیزی نوشت. اما در بلا‌ک چینِ بیت کوین، روی بلاک‌ها اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت کوین نوشته می‌شود. هرگاه یک بلا‌ک «کامل» می‌شود، راه را برای شروع استخراج بلاک بعدی باز می‌کند و بلاک قبلی بسته می‌شود. بنابراین، امکان تغییر، حذف یا اضافه کردن هیچ تراکنشی در بلا‌ک‌های قبلی وجود ندارد.

بلاک‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

بلاک‌ها را ماینر‌ها ایجاد می‌کنند. هنگامی که شما یک تراکنش در شبکه بیت کوین انجام می‌دهید، این تراکنش به‌طور مستقیم به بلاک چین اضافه نمی‌شود. در عوض، در یک استخر تراکنش‌های تأییدنشده یا استخر حافظه (Memory Pool) نگهداری می‌شود.

اگر ماینر هستید، وظیفه شما این است که تراکنش‌ها را از استخر تراکنش‌های تأیید‌نشده جمع کرده و
در بلا‌ک کاندید قرار دهید. شما باید تلاش کنید که این بلا‌ک کاندید را به بلاک چین اضافه کنید.
بلاک هدر
همچنین می‌توانید به هر بلاک کاندید، یک «بلا‌ک هدر» (block header) اختصاص دهید که در واقع شامل مجموعه‌ای از فرا‌داده‌هایی (metadata) درباره بلاک است. ماینر‌ها هنگام اضافه کردن بلا‌ک به بلا‌ک چین، از این فراداده‌ها استفاده می‌کنند.
فراداده، داده‌ای است که داده‌های دیگری را توصیف می‌کند و به‌عنوان یک برچسب که حاوی اطلاعات خاصی است، عمل می‌کند
نسخه برنامه
نسخه برنامه (version)، ساختار داده‌های داخل بلاک را توصیف می‌کند. از نسخه برنامه برای این که رایانه‌ها بتوانند محتوای هر بلا‌ک را به‌درستی بخوانند، استفاده می‌شود.
آخرین بلاک
این همان شماره شناسایی بلا‌ک قبلی (last block) است. ماینر تلاش می‌کند که یکی از شماره‌های بلاک‌های قبلی را برای بلاک کاندید فعلی به دست آورد تا مفهوم «زنجیره» برقرار باشد.
ریشه درخت در‌هم‌سازی یا درخت مرکل
تمام معاملات داخل بلا‌ک، با یکدیگر هش می‌شوند تا یک خط متنی تشکیل دهند. تمام اجزا منحصربه‌فرد هستند؛ اما بهتر آن است که به ریشه درخت مرکل (Merkle root) به‌عنوان مهم‌ترین قسمت بلا‌ک هدر اشاره کنیم.
زمان
یک زمان‌سنج در خود بلا‌ک وجود دارد که نسبت به یک مبدأ زمانی خاص، زمان را اندازه‌‌‌‌‌‌‌گیری می‌کند.
هدف
هدف، مقدار سختی شبکه است که ماینر‌ها با آن سر‌و‌کار دارند تا بلا‌ک کاندید را به بلا‌ک چین اضافه کنند. این مقدار، توسط شبکه بیت کوین تعیین می‌شود. در ادامه بهتر می‌توانید این مطلب را درک کنید.

بلاک‌ها چگونه به بلا‌ک چین اضافه می‌شوند؟
برای افزودن بلاک کاندید به بلا‌ک چین و با این هدف که نتیجه کمتر‌ از مقدار هدف سختی باشد، اطلاعات بلا‌ک هدر را هش می‌کنیم.
هشِ هدف از طریق میزان سختی محاسبه می‌شود. سختی، معیاری است که توسط شبکه بیت کوین تعیین می‌شود تا میزان دشواری افزودن بلا‌کِ تراکنش‌ها به بلاک چین تنظیم شود. سختی شبکه بیت کوین پس از ساخت هر ۲۰۱۶ بلاک تغییر می‌کند تا به این صورت زمان میانگین برای پیدایش هر بلاک ۱۰ دقیقه باشد.

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.
در هر بلاک، هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه پولی مانند بیت کوین.
اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و بلاک‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

جمع‌بندی

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.
این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.
بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان بهره برد.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فروزان فلاحت پیشه
بارگذاری بیشتر در اخبار

بررسی کنید

روش های تبدیل بیت کوین به پول رایج

بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال موجود، از اواخر سال ۹۸ تا به حال ، نوسانات قیمتی زیادی را…